Poradnik ogrodnika

Cięcie krzewów liściastych i iglastych

Pierwsze już prawie wiosenne promienie słońca zachęcają do pracy w ogrodzie. Z reguły kiedy uporamy się z resztką suchych ubiegłorocznych liści, pozostałościami po bylinach, zaczniemy renowacje trawników, przychodzi kolej na cięcie krzewów ozdobnych. Zastanówmy się jednak czy robimy to dobrze?

Z obserwacji prowadzonych w parkach, zieleńcach i w różnych zaprzyjaźnionych ogrodach wynika, że często poprzez źle wykonane cięcie zamiast poprawić wygląd krzewów, możemy po kilku latach zupełnie go zniszczyć.

Zabierając się do cięcia krzewów musimy wiedzieć co tniemy? Poszczególne gatunki i odmiany krzewów, nawet w tym samym rodzaju, różnią się czasem. w sposób zasadniczy pod względem szybkości wzrostu, osiąganej wielkości, pokroju, kwiatów, a także pod względem odporności na cięcie i zdolność gojenia ran.

Cięcie krzewu powinno być wykonywane tylko wtedy, kiedy jest ono niezbędne, gdy pęd zasycha, złamie się, ociera o inny pęd lub leży płasko na ziemi. Ponadto powinno ono być tak wykonane, aby krzew nie stracił właściwego dla jego gatunku czy odmiany charakterystycznego pokroju. Coroczne cięcie na wiosnę wszystkich krzewów bez wyjątku nie jest uzasadnione i szkodliwe.

Krzewy wcześnie kwitnące. Nie ma tu sztywnego podziału między krzewami wcześnie a późno kwitnącymi. Jednak te pierwsze wytwarzają najwięcej kwiatów na zeszłorocznych pędach, należy więc je ciąć zaraz po przekwitnięciu, tak aby mogły wytworzyć nowe kwitnące pędy w przyszłym roku.

Krzewy późno kwitnące. Krzewy kwitnące w drugiej połowie lata wydają najlepsze kwiaty na tegorocznych przyrostach. Jeżeli to konieczne należy przycinać je wczesną wiosną. Daje im to możliwość wytworzenia licznych pędów latem tego samego roku.

Wrzosy i wrzośce. Termin cięcia jest uwarunkowany terminem kwitnienia. Wrzośce kwitnące wiosną tniemy wczesnym latem, a wrzosy i wrzośce kwitnące jesienią na wiosnę. Cięcie polega na uszczykiwaniu starych pędów kwiatowych w celu nadania im zwięzłego pokroju.

Krzewy z ozdobnymi owocami. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, tniemy je wczesną wiosną, tak aby pozostawić jak najwięcej pędów, które zakwitną, a potem dostarczą dekoracyjnych owoców.

Krzewy z ozdobnymi pędami. Największą atrakcję stanowią zimą, tniemy je mocno wczesną wiosną, tak aby zdążyły urosnąć i wytworzyć nowe pędy.

Rośliny iglaste Mają z reguły własny określony charakter wzrostu i każda ingerencja może zepsuć roślinę. Nie dotyczy to jednak żywopłotów formowaych oraz roślin ciętych na "bonsai". Iglaki tniemy wczesną wiosną, ale także i późnym latem czy wczesna jesienią, w zależności od gatunku i odmiany.

A czy wszystkie krzewy "lubią" cięcie?

Są takie, których nie należy ciąć: berberys Julianny, berberys gruczołkowaty, kalina sztywnolistna, koreańska, koralowa, ognik szkarłatny, różaneczniki, azalie pontyjskie i japońskie, magnolia, oczar omszony, perukowiec podolski, warzynek wilczełyko, złotokap pospolity.

Wybór przyrządów do cięcia jest obecnie ogromny. Są to przeróżne sekatory, piłki, noże. Są dwie szkoły jeżeli chodzi o zabezpieczenie ran po cieciu. Jedna z nich zaleca stosowanie różnego rodzaju preparatów np. Funaben, druga nie zaleca stosowania tego rodzaju środków. Tak więc wybór należy do nas.

A więc chciałoby się rzec "szable w dłoń", w tym wypadku dobry sekator będzie jednak lepszy.

MARCINIAK

Poradnik ogrodnika

Prezentujemy nasz autorski poradnik podejmujący zagadnienia związane z ogrodem.

KatalogNasze roślinne inspiracje